Kiedy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów pojazdu, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno pasażera, jak i przewożonych osób. Sprawne elementy układu hamulcowego gwarantują skuteczne zatrzymanie samochodu w nagłych sytuacjach. Nie warto stawiać bezpieczeństwa na szali i dlatego też tak istotna jest regularna kontrola stanu hamulców w Twoim aucie oraz wymiana zużytych podzespołów. Jakie są oznaki zużytych klocków? Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe? Zapraszamy do lektury!

Oznaki zużytych klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe dają wyraźne sygnały, że czas je wymienić. Oto najważniejsze z nich!

  • W większości klocków znajdują się specjalne blaszki, które podczas hamowania wydają charakterystyczny dźwięk. W ten sposób informują one o potrzebie wymiany. Jeśli klocki nie posiadają takich blaszek to hamulce będą piszczeć podczas hamowania. Jeżeli jeździsz stosunkowo nowoczesnym autem wyższej klasy to możesz spodziewać się na wyposażeniu systemu sygnalizującego sygnalizujące zużycie klocków hamulcowych.
  • Nic nie stoi też na przeszkodzie, byś regularnie sprawdzał grubość okładzin na klockach hamulcowych. Mają one rowki, które wskazują stopień zużycia. Gdy klocki są mocno zużyte - stają się one niewidoczne. Minimalna grubość okładziny wynosi 1,5 mm.
  • Zużycie klocków hamulcowych zależy również od przejechanych kilometrów i sposobu użytkowania pojazdu, dlatego to także może być dla Ciebie znak, że czas na wymianę! Jeśli jeździsz spokojnie po mieście - wymieniaj klocki co 30-50 tys. km. Jeśli jeździsz po mieście dynamicznie - klocki powinny być wymieniane co 10-20 tys. km. Jeżeli preferujesz spokojną jazdę po trasie, klocki należy wymienić po przejechaniu około 50-80 tys. km. Z kolei w przypadku dynamicznej jazdy po trasie - maksymalnie po 50 tysięcy kilometrów.
  • Ważna jest również sama jakość klocków hamulcowych. Jeśli są one słabej jakości to mogą sygnalizować konieczność wymiany już po kilku przejechanych kilometrach. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości auto części w Lubaniu to skorzystaj z naszej oferty!

Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe?

Z perspektywy kierowcy, dobre klocki hamulcowe to te, które nie powodują piszczenia, nie tworzą dużej ilości pyłu i pozwalają na przejechanie dużego dystansu np. 100 tys. km. Dla innych, dobre klocki to te, które skutecznie zapewniają hamowanie w różnych sytuacjach. Osoby preferujące sportowy styl jazdy będą szukać klocków, które mają krótszą drogę hamowania i reagują natychmiast na pedał hamulca. Dla niektórych cena klocków może być decydująca, np. 70 złotych może być za wysoką ceną, podczas gdy inni mogą bez problemu zapłacić 250 złotych za klocki spełniające ich oczekiwania.

Producentom samochodów stawiane są trudne zadania. Przede wszystkim muszą uwzględnić wszystkie wymagania i oczekiwania kierowców oraz montować klocki spełniające ściśle określone kryteria techniczne i eksploatacyjne. Producenci klocków z rynku wtórnego również muszą przestrzegać pewnych norm, chociaż nie są one tak surowe jak te dla producentów samochodowych. Klocki takich firm są zazwyczaj tańsze, ponieważ nie muszą przechodzić drogich testów ani uzyskiwać homologacji od producenta samochodu.

Podsumowując, ważnym czynnikiem przy wyborze klocków jest to, w jaki sposób używasz samochodu, czy preferujesz jazdę dynamiczną czy spokojną, a także jaką moc ma Twoje auto. Niezależnie od preferencji, trudno jest zainstalować tańsze, niskiej jakości klocki do samochodu o dużej mocy, który jest intensywnie eksploatowany. Taka decyzja może być bardzo niebezpieczna.

Na koniec warto zaznaczyć, że zawsze należy wymieniać klocki hamulcowe w parach, czyli na całą oś - przednią lub tylną. Nie jest zalecane dokonywanie wymiany tylko w jednym kole. Wymiana parami zapewnia równomierne działanie układu hamulcowego i poprawia skuteczność hamowania pojazdu.

Jak widzisz, w przypadku doboru odpowiednich klocków hamulcowych, sporo zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. W naszym sklepie motoryzacyjnym w Zgorzelcu masz pewność, że zawsze doradzimy Ci optymalne rozwiązanie do Twoich wymagań, oczekiwań i budżetu. Zapraszamy do współpracy!