Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Opony sezonowe (zimowe i letnie) należy montować w samochodzie po wystąpieniu określonych warunków pogodowych. Ze względu na zmienną pogodę nie można dokładnie określić terminu wymiany opon zimowych. Kierowca sam powinien rozpoznać, kiedy nadchodzi czas na montaż opon zimowych w aucie. Kiedy kierowca powinien pojechać do warsztatu i zamontować opony zimowe w swoim aucie? Co warto wiedzieć o montażu i serwisowaniu opon zimowych?

Od opon zależy bardzo wiele: przyczepność, łatwość kierowania autem, komfort, przenoszenie siły napędowej, a także kluczowy dla bezpieczeństwa parametr, jakim jest droga hamowania. Dobre opony pozwalają na sprawne działanie układu hamulcowego, a także aktywnych układów bezpieczeństwa (ABS, ASR, ESP) i innych wspierających pracę kierowcy (jak układ przeciwzderzeniowy, układ zapobiegający staczaniu się podczas ruszania pod górę i wiele innych).

Dlaczego wymienia się opony na zimowe?

Opony zimowe to opony dostosowane do jazdy w niskich temperaturach, po zmarzniętej nawierzchni, pokrytej wodą, śniegiem, lodem i pośniegowym błotem.

Opony zimowe zbudowane są z mieszanki, które jest miękka i elastyczna w niskich temperaturach. Dzięki temu klei się do zimnej nawierzchni, zapewniając odpowiednią przyczepność.

Bieżnik opon zimowych ma w swoim składzie bloki o ostrych krawędziach, szerokie rowki obwodowe do łatwego odprowadzania wody, śniegu i pośniegowego błota, Bieżnik pokryty jest też lamelkami, czyli prostymi lub łukowatymi nacięciami, które mają na celu zwiększenie przyczepności na lodzie i śniegu.

Co grozi w przypadku jazdy na oponach letnich zimą?

Opony letnie mają twardy bieżnik, który jeszcze bardziej twardnieje w niskich temperaturach. Można to przyrównać do wyjścia na śliski chodnik w butach letnich, z podeszwą z twardego tworzywa sztucznego. Jak się czuje ktoś, kto idzie w takich butach? Jakby był na lodowisku. Ale jeśli włoży na nogi buty zimowe z miękką podeszwą z gumy, od razu czuje się lepiej i pewniej, bo się nie ślizga. Tak właśnie wygląda w praktyce różnica pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Jazda zimą na oponach letnich jest skrajnie niebezpieczna. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w dwa komplety opon – rozważ zakup opon wielosezonowych, dostosowanych do jazdy przez cały rok.

Kiedy zamontować opony zimowe w samochodzie?

Opony zimowe w aucie montuje się, kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 st. Celsjusza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, trudno określić to czasowo. Taka sytuacja może pojawić się już pod koniec października, w listopadzie, albo dopiero na początku grudnia.

Serwisowanie opon zimowych – kiedy opony zimowe nie nadają się do montażu?

Pamiętaj, że opony zimowe zużywają się w trakcie eksploatacji. Sprawdź datę produkcji na boku opony (cztery cyfry: dwie pierwsze to oznaczenie tygodnia, dwie ostatnie roku produkcji). Nie montuj opon mających więcej niż 10 lat. Jak odczytać przykładową datę produkcji? 1719 oznacza, że opona zimowe została wyprodukowana w siedemnastym tygodniu 2019 roku.

Sprawdź wysokość bieżnika. Nie montuj opon zimowych, których bieżnik jest niższy niż 3,5 mm. Zbyt niski bieżnik sprawia, że opona nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności. Przez to znacząco wydłuża się droga hamowania samochodu. Nie zadziałają też w odpowiedni sposób aktywne systemy bezpieczeństwa.

Sprawdź stan opon. Nie montuj opon z uszkodzeniami strefy bocznej jak przetarcia. Sprawdź, czy opona nie ma przecięć od strony wewnętrznej. Pamiętaj, że nie powinno się stosować opon, które były naprawiane więcej niż trzy razy (po przebiciu).

Rotuj opony – dzięki temu będą zużywać się równomiernie.

Przed montażem zleć wymianę wentyli, a także wyważenie kół. Wymiana wentyli kosztuje kilka złotych, ale dzięki temu znacząco zwiększasz swoje bezpieczeństwo.

A jeśli potrzebujesz nowych opon zimowych, letnich albo wielosezonowych dla siebie (klienta prywatnego), albo dla swojej firmy – Remi24, hurtownia motoryzacyjna w Bolesławcu, ma dla Ciebie zawsze świetną ofertę. W naszej firmie znajdziesz najlepsze opony w Lubaniu, jak również najlepsze części samochodowe w Bolesławcu. Dzięki przynależności do sieci ProfiAuto, jesteśmy w stanie zaoferować ogromną ilość opon i części w świetnych cenach. Mamy doskonałą ofertę dla klientów prywatnych, a także (jako hurtownia) dla firm i warsztatów samochodowych.