Jakie funkcje w samochodzie pełnią łożyska?

Łożyska to podstawowe elementy składowe wielu podzespołów w samochodzie. Łożyska znajdziesz w każdym aucie, bez względu na wiek i rodzaj napędu. Jaką funkcję pełnią i w jakich podzespołach możesz je znaleźć?

Łożysko to element mechaniczny, stosowany w wielu rodzajach maszyn. Zarówno prostych, jak i skomplikowanych. Jaką funkcję pełni typowe łożysko?

  • Podtrzymuje oś lub wał, do której mogą być zamontowane inne elementy.
  • Umożliwia ruch obrotowy podtrzymywanego elementu w sposób, który powoduje jak najmniej oporów (zdecydowanie zmniejsza tarcie).
  • Uszczelnia dany element.

Łożyska znajdziesz w swoim samochodzie, domowym sprzęcie AGD, rowerach, elektronarzędziach i w setkach innych urządzeń.

Rodzaje łożysk, jakie obecnie stosuje się w przemyśle i motoryzacji

Obecnie wykorzystuje się wiele łożysk, które mają różną wielkość i różną budowę. Stosuje się między innymi łożyska toczne, ślizgowe, tulejowe, poprzeczne i wzdłużne. Przykładowo, w łożyskach ślizgowych i tocznych oś i łożysko poruszają się po powierzchni ślizgowej, ale w przeciwnych kierunkach. W łożyskach tocznych stosuje się dwa pierścienie: zewnętrzny i wewnętrzny, które oddzielają elementy toczne (np. wałki albo kulki, zatopione w smarze).

Dawniej stosowano łożyska rozbieralne, które wymagały serwisowania. Polegało ono na tym, że łożysko można było rozebrać i uzupełnić w nim poziom smaru. Tak na przykład postępowano z łożyskami kół, stosowanymi w samochodach i w innych pojazdach, które wymagały serwisowania.

Od wielu lat zdecydowana większość łożysk to części bezobsługowe. Są one fabrycznie zamknięte, z porcją smaru o odpowiednich właściwościach. Nie ma możliwości ich rozebrania i naprawy. W przypadku awarii trzeba je wymontować i wymienić na nowe. Łożyska są zazwyczaj wprasowywane, zatem ich wymiana wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi (np. w przypadku wymiany łożysk kół niezbędna jest prasa hydrauliczna).

Gdzie znajdziesz łożyska w swoim samochodzie?

Praktycznie, w każdym układzie mechanicznym. Oto kilka przykładów:

  • Łożyska kół, a dokładnie łożyska piast kół. Przypominają o sobie, kiedy zaczynają buczeć i kiedy trzeba wymienić je na nowe. Zazwyczaj zużywają się po większych przebiegach.
  • Łożyska alternatora i pompy cieczy chłodzącej. Kiedy zaczynają się psuć, hałasują, wyją i wydają z siebie inne, nieprzyjemne odgłosy. W przypadku ich awarii powyższe podzespoły trzeba wymienić na nowe.
  • Łożyska wału korbowego i wałków rozrządu. Potrafią się psuć na skutek przegrzewania silnika i agresywnej jazdy. Zazwyczaj są bardzo trwałe i w większości aut się nie psują.
  • Łożyska korbowodów – popularnie panewki. To łożyska ślizgowe, dzięki którym mogą pracować korbowody, połączone z wałem korbowym. Najczęściej psują się wtedy, gdy kierowca nie wymienia regularnie oleju silnikowego, albo stosuje olej bardzo niskiej jakości. Także wtedy, gdy oleju jest za mało, a silnik jest często przegrzewany.
  • Łożyska turbosprężarki. Zacierają się na skutek zużycia eksploatacyjnego albo tracą szczelność przez problemy z filtrem cząstek stałych.
  • Łożyska podzespołów z napędem elektrycznym, np. wentylatora chłodnicy albo wentylatora nawiewów. Zużywają się i zaczynają hałasować.

Wymień łożyska albo podzespoły, w których doszło do ich awarii nie czekaj!

Dlaczego musisz to robić? Jeśli zaniedbasz wymiany pompy cieczy chłodzącej z uszkodzonymi łożyskami, może ona zerwać pasek albo łańcuch rozrządu. Jeśli zrezygnujesz z wymiany alternatora z uszkodzonymi łożyskami, może on zerwać pasek wieloklinowy. A poza tym obydwie części będą pracować z wielkimi oporami.

Uszkodzone łożyska kół to także niebezpieczna awaria, która w skrajnym przypadku może doprowadzić do urwania koła.

Jeśli w Twoim aucie pojawiły się problemy z uszkodzonymi łożyskami, odwiedź Remi24, hurtownię i sklep motoryzacyjny w Zgorzelcu oraz filię, sprzedającą części samochodowe w Lubaniu. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci dobrać łożyska kół, panewki, a także podzespoły, w których doszło do uszkodzenia łożysk.