Jaką funkcję w samochodzie pełni alternator?

Alternator (inaczej prądnica samochodowa) to podstawowy element układu elektrycznego w samochodzie. Jego zadaniem jest wytwarzanie prądu dla całej instalacji elektrycznej samochodu po włączeniu silnika. Bez prądu nie pojedziesz! To prawda, bo jeśli alternator ulegnie uszkodzeniu, Twoje auto przestanie działać.

Samochód z silnikiem benzynowym i diesla ma dwa źródła prądu. Pierwsze to akumulator samochodowy. Jego zadaniem jest zasilanie instalacji elektrycznej auta po wyłączeniu silnika. Główne zadanie akumulatora samochodowego to zapewnienie prądu dla uruchomienia silnika. Co się dzieje po uruchomieniu silnika? Wówczas do akcji wkracza alternator samochodowy.

Podstawowe funkcje i budowa alternatora

Alternator wygląda jak silnik elektryczny. Gdzie go znajdziemy? Pod maską silnika. Jest zamontowany bardzo blisko jednostki napędowej. Dlaczego? Bo jest napędzany przez pasek wieloklinowy, który przekazuje napęd z koła pasowego na wale korbowym na koło pasowe alternatora. Pasek wieloklinowy ma określoną długość i musi mieć właściwe napięcie.

Jakie są podstawowe funkcje alternatora samochodowego?

Pierwsza – zasilanie całej instalacji elektrycznej auta, po uruchomieniu silnika. We współczesnym samochodzie są setki odbiorników prądu. To sterowniki (komputery), czujniki, silniki elektryczne (np. poruszające szybami, wycieraczkami, otwierające zawory, czy pozycjonujące reflektory), oświetlenie zewnętrzne auta, oświetlenie wewnętrzne, elementy elektryczne i elektroniczne wewnątrz kabiny, układ zapłonowy w silniku benzynowym, układ wspomagania rozruchu i dogrzewania silnika w jednostkach diesla (świece żarowe), audio, nawigacja, panele sterowania, elektryczne pompy (płynu do spryskiwaczy, układu wspomagania kierownicy) itd.

Druga – ładowanie akumulatora samochodowego „do pełna”.

Z jakich elementów zbudowany jest alternator? W jego skład wchodzą:

  • Obudowa zewnętrzna, składająca się z dwóch części, przedniej i tylnej. Obudowa jest przykręcona do bloku silnika.
  • Uzwojenie elektryczne wewnątrz obudowy.
  • Wirnik z uzwojeniem elektrycznym, zamontowany na metalowej, ułożyskowanej osi.
  • Koło pasowe, zamontowane na tej samej osi, przed obudową przednią.
  • Proste układy elektryczne, zamontowane w tylnej części alternatora: prostownik i regulator napięcia. Są pokryte osłoną.

Jak działa alternator po uruchomieniu jednostki napędowej? Pracujący układ korbowo-tłokowy napędza wał korbowy. Zamontowane na wale korbowym koło pasowe przekazuje napęd na koło pasowe alternatora, za pomocą paska wieloklinowego.

Obroty koła pasowego powodują obracanie się wirnika, we wnętrzu alternatora.

Na skutek obrotów wirnika powstaje pole magnetyczne. Dzięki niemu na uzwojeniu stojana powstaje prąd przemienny. Powstały prąd jest następnie przetwarzany przez prostownik na prąd stały.

Objawy awarii alternatora w samochodzie – jak rozpoznać?

Kiedy można spodziewać się awarii alternatora? Jego trwałość zależy między innymi od jakości podzespołu, zastosowanego na pierwszym montażu przez producenta auta. Poza tym jakość pracy alternatora zależna jest również od paska wieloklinowego, a także narażania alternatora na wilgoć (np. mycia silnika za pomocą myjki wysokociśnieniowej).

Alternator nigdy nie psuje się od razu, jego awaria następuje stopniowo. Warto pamiętać o tym, że problemy z alternatorem mogą być spowodowane przez pasek wieloklinowy, który go napędza. Często jest to sygnalizowane piszczeniem paska po uruchomieniu silnika. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na stan paska i jego napięcie.

Jak rozpoznać zbliżającą się awarię alternatora?

  • Zwróć uwagę na zapaloną albo migającą kontrolkę akumulatora (kontrolkę ładowania) na desce rozdzielczej.
  • Reaguj, jeśli pasek wieloklinowy zaczyna głośno piszczeć po uruchomieniu silnika.
  • Zwróć uwagę na szum i metaliczne zgrzyty. Może on być generowany przez zepsute łożysko alternatora (albo przez inny podzespół, np. pompę cieczy chłodzącej).
  • O awarii alternatora mogą świadczyć problemy z właściwą pracą oświetlenia zewnętrznego auta (zazwyczaj przygasa podczas pracy silnika) i innych podzespołów zasilanych elektrycznie.
  • Stałe niedoładowanie akumulatora.

Co się może stać, jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko? Alternator może przestać w ogóle działać. Wtedy jedynym źródłem zasilania w trakcie jazdy pozostanie akumulator. Jeśli jest naładowany do pełna, uda Ci się przejechać kilka kilometrów. I na tym koniec.

Kup tani i dobry alternator w Remi24.eu

Tani i dobry? W Remi24.eu jest to możliwe. Dlaczego? Bo należymy do sieci ProfiAuto, dzięki czemu jesteśmy w stanie oferować ogromny wybór części w bardzo atrakcyjnych cenach. Odwiedź nasz sklep motoryzacyjny w Lubaniu, albo hurtownię, oferującą najlepsze części samochodowe w Bolesławcu. Pomożemy dobrać Ci alternator do Twojego auta i znajdziemy część w świetnej cenie.