Jak uchronić samochód przed solą na drogach?

Jaki problem najczęściej dotyka samochody po zimie? To korozja, która jest wywoływana przez sól drogową, używaną przez służby drogowe w trakcie zimy. Jak chronić auto przed solą drogową i nie dopuścić do powstania ataków korozji? Są na to skuteczne sposoby.

Sól drogowa to podstawowy środek, stosowany do usuwania lodu z dróg i chodników. Dodaje się ją do piasku, a następnie za pomocą uzyskanej mieszanki posypuje się nawierzchnie dróg oraz chodniki. Sól drogowa jest tania i skuteczna. Doskonale radzi sobie z lodem, szybko go rozmraża, tak samo jak śnieg. Zabezpiecza też drogi przed pokryciem ich lodem. Niestety, ma też wiele wad. Jedną z najgorszych jest silna korozyjność.

Jakie elementy atakuje sól drogowa i w jaki sposób?

Sól drogowa atakuje przede wszystkim podwozie samochodu, nadkola i progi. Dostaje się pomiędzy łączenia blach (spawy, zakładki), atakuje elementy zawieszenia, układu wydechowego, jak również metalowy bak. Kiedy jest wyrzucana przez koła, oblepia nadkola i progi. Może dostawać się pod listwy ozdobne i ochronne znajdujące się w dolnych częściach auta.

Jak zabezpieczyć auto przed działaniem soli drogowej?

Przed zimą podwozie samochodu warto dokładnie oczyścić. Profesjonaliści w warsztatach stosują piaskowanie, które pozwala na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń oraz rdzy. Osoby, które chcą samodzielnie oczyścić podwozie, mogą wykorzystać chemiczne oczyszczacze do metalu, myjki wysokociśnieniowe, a także szczotki druciane i inne. Podwozie powinno się też odtłuścić. Jeśli są na nim jakiekolwiek ślady korozji, trzeba je usunąć mechanicznie i chemicznie, za pomocą zmywacza do rdzy. Można też zastosować specjalne środki chemiczne, które neutralizują istniejącą rdzę.

Następny krok to nałożenie środka ochronnego. Kierowcy mogą wybierać spośród tzw. baranków (grubych warstw ochronnych), specjalnych wosków do podwozia, alucynków w sprayu, a także specjalnych chemikaliów, które można nakładać bezpośrednio na rdzę. Jeśli podwozie nie było zabezpieczone wcześniej, po zakończonej zimie trzeba je umyć i sprawdzić, czy nie ma na nim śladów korozji.

Progi auta można zabezpieczyć przed korozją tak samo jak pozostałe elementy nadwozia. Czyli za pomocą wosku, ceramiki, wosku z ceramiką albo folii ochronnej. Na rynku dostępne są specjalne grube, transparentne folie, którymi można oklejać progi auta. Do wnętrza progów należy również wprowadzić specjalny preparat chemiczny do ochrony profili zamkniętych. Robi się to przez otwory inspekcyjne. W ten sam sposób warto zabezpieczyć także dolne części drzwi i tylnej klapy. Preparaty tego typu bardzo łatwo się dawkuje. Środek jest pod ciśnieniem, a każde opakowanie wyposażone jest w bardzo długi aplikator. Najczęściej środki do konserwacji profili zamkniętych produkuje się w oparciu o woski.

Warto pamiętać też o wszelakiego typu listwach ochronnych i ozdobnych znajdujących się na bokach auta. Pod nimi może gromadzić się brud, który będzie niósł cząsteczki soli drogowej. Przed zimą warto zdemontować listwy, oczyścić je i miejsca pod nimi, a następnie zabezpieczyć je. W jaki sposób? Stosując standardowe środki: wosk albo ceramikę.

Sól drogowa jest też groźna dla felg stalowych i aluminiowych. Warto także pamiętać o ich czyszczeniu i zabezpieczeniu.

Skuteczne środki do ochrony przed solą drogową – zapraszamy do sklepów Remi24.eu!

Chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje auto przed korozją powodowaną przez sól drogową? Odwiedź sklepy i hurtownie będące częścią Remi24.eu. Doświadczeni sprzedawcy pomogą dobrać Ci skuteczne środki chemiczne oraz akcesoria do pracy. Sprawdź ofertę hurtowni motoryzacyjnej w Zgorzelcu i sklep motoryzacyjny w Bolesławcu, które oferują czyściki chemiczne, środki bezpośrednio na rdzę, baranki, woski i alucynki. Znajdziesz tam również środki do konserwacji profili zamkniętych i wiele innych. Sklepy te są częścią znanej sieci ProfiAuto, dzięki czemu oferują ogromny wybór towarów w bardzo atrakcyjnych cenach.