Jak przygotować samochód do wakacyjnego wyjazdu?

Każdego roku tysiące Polaków wyjeżdżają na wakacje swoimi samochodami. Daleki wyjazd może być sporym wyzwaniem dla samochodu. Dlatego warto odpowiednio przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu. Na co należy zwrócić uwagę? Odpowiedź w naszym poradniku.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich awarii, jakie mogą pojawić się w aucie, w trakcie dalekiego, wakacyjnego wyjazdu. W przypadku niektórych układów trzeba zwracać uwagę na przebieg, który może być wyznacznikiem potencjalnego zużycia określonych części. Na przykład oryginalnego układu zapłonowego, który może zacząć się psuć po przekroczeniu 150 – 200 tys. kilometrów przebiegu.

Na szczęście, większość awarii jest stopniowo sygnalizowana przez samochód. Dlatego można je wyeliminować przed wyjazdem w daleką podróż.

Podstawowa kontrola samochodu przed wakacyjnym wyjazdem – co sprawdzić?

Ogumienie auta – należy zwrócić uwagę na wysokość bieżnika, uszkodzenia opon a także odpowiednie ciśnienie w oponach. Warto sprawdzić stan koła zapasowego lub dojazdowego. W podróż zawsze warto zabrać pompkę do kół, albo kompresor 12V.

Kierowca powinien także sprawdzić, czy koła są dokręcone z odpowiednią siłą. W każdym aucie znajduje się klucz do kół.

Oświetlenie zewnętrzne samochodu – należy po kolei uruchamiać wszystkie światła i sprawdzać, czy świecą we właściwy sposób. Jeśli nie – źródła świateł (żarówki halogenowe lub ksenon) należy wymienić na nowe. W przypadku uszkodzonych świateł LED niezbędna jest regeneracja albo montaż nowego, kompletnego reflektora/lampy.

Komunikaty na desce rozdzielczej – w sprawnym samochodzie nie ma żadnych komunikatów ostrzegawczych.

Na desce rozdzielczej (albo dodatkowo na ekranie komputera pokładowego) mogą być wyświetlane ostrzeżenia o błędach zapisanych w pamięci sterownika silnika (check engine), awariach układu hamulcowego, systemów bezpieczeństwa aktywnego ABS/ASR/ESP, zapchanym filtrze cząstek stałych, problemach z oświetleniem, awarią automatycznej skrzyni biegów, zbyt niską grubością okładzin klocków hamulcowych czy zbyt niskim poziomie płynu katalitycznego albo płynu AdBlue. W przypadku takich błędów warto odwiedzić mechanika, przeprowadzić diagnostykę i ustalić przyczynę problemu. A potem ją usunąć.

Kierowca musi także obserwować wskaźnik temperatury silnika (a także temperatury oleju, jeśli takowy jest na wyposażeniu auta). Zbyt szybkie lub zbyt wolne nagrzewanie się cieczy chłodzącej i/lub oleju silnikowego to oznaki awarii, albo wycieków.

Poprawność pracy jednostki napędowej – przed wyjazdem w daleką, wakacyjną podróż, kierowca powinien wykonać jazdę próbną i sprawdzić, jak pracuje jednostka napędowa oraz skrzynia biegów. Na co warto zwrócić uwagę? Falujące obroty silnika, przygasanie jednostki napędowej, metaliczny hałas, stuki, grzechotanie albo szum generowany przez silnik lub skrzynię biegów – to wszystko powinno skłonić kierowcę do odwiedzenia warsztatu samochodowego.

Poprawność pracy układu przeniesienia napędu – w tym przypadku kierowca powinien zwrócić uwagę na właściwą pracę skrzyni biegów, sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego (jeśli występuje w danym samochodzie) a także łożysk kół i przegubów napędowych. Szarpanie podczas zmiany biegów, niemożność załączenia określonego biegu, problemy ze zmianą biegów, terkotanie podczas skręcania, szum i hałas dochodzący z kół – to wszystko oznaki awarii.

Sprawność wycieraczek i spryskiwaczy – podskakiwanie wycieraczek, hałasowanie wycieraczek, zostawianie smug i niedoczyszczonych miejsc na szybie kwalifikuje pióra wycieraczek do wymiany. Warto uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy. Woń spalenizny podczas pracy wycieraczek i ich podskakiwanie może oznaczać zbliżającą się awarię silnika napędu wycieraczek.

Poprawność pracy zawieszenia i układu kierowniczego – to ostatnia, bardzo ważna rzecz przed wyjazdem w daleką trasę. Jak sprawdzić, czy są sprawne? Niesprawne zawieszenie auta hałasuje – na nierównościach i podczas jazdy po dobrej, asfaltowej drodze. Z zawieszenia dochodzą przede wszystkim stuki, ale może też pojawić się skrzypienie. Auto z zużytymi amortyzatorami kołysze i jest podatne na porywy boczne wiatru. Niesprawny układ kierowniczy ostrzega o awariach wyczuwalnym luzem na kierownicy. Ponadto, w przypadku zużytego lub uszkodzonego układu kierowniczego i układu zawieszenia, zdecydowanie zmniejsza się precyzja prowadzenia podczas pokonywania zakrętów i wykonywania gwałtownych manewrów.

Przegląd i ewentualna wymiana zużytych części

Przed wakacyjnym wyjazdem można zlecić wykonanie przeglądu przez specjalistę.

Można to zrobić w Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta wykryje wszystkie problemy z układem zawieszenia, układem kierowniczym i hamulcowym, a także wykryje wycieki i problemy z oponami.

Można zlecić przegląd w wybranym warsztacie samochodowym. W tym przypadku mechanik może dodatkowo podłączyć komputer diagnostyczny, który pozwoli odczytać kody usterek zapisane w pamięci sterowników i precyzyjnie ustalić przyczynę awarii.

Nie warto wyruszać w daleką trasę autem, które ma uszkodzenia.

Zużyty układ kierowniczy i zużyte zawieszenie znacząco zmniejszają bezpieczeństwo jazdy. Wydłuża się droga hamowania, zmniejsza się precyzja prowadzenia, kierowca może mieć problem z powróceniem na właściwy tor jazdy po wykonaniu gwałtownego manewru.

Nie warto lekceważyć pierwszych oznak awarii silnika, skrzyni biegów i czujników. W trakcie wyjazdu mogą one doprowadzić do unieruchomienia pojazdu.

Co to oznacza? Stres. Konieczność zmiany planów. Wysokie koszty naprawy auta poza miejscem zamieszkania. I wiele innych problemów, które wykraczają poza ramy tego poradnika.

Odpowiednie opony – nie wyruszaj w trasę bez odpowiedniego ogumienia

Od stanu opon zależy droga hamowania, sprawne działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa (ABS/ASR/ESP i systemów przeciwuderzeniowych), sprawne przenoszenie siły napędowej a także sterowalność i kierowalność auta.

To dlatego kontrolę ogumienia umieściliśmy na pierwszym miejscu, w poprzednim akapicie.

Bieżnik opon letnich i całorocznych powinien mieć powyżej 3 mm wysokości, aby zapewnić minimalne bezpieczeństwo (prawo dopuszcza jazdę z bieżnikiem o wysokości do 1,6 mm).

Ważne jest także odpowiednie ciśnienie.

Jeśli z opon wycieka powietrze – odwiedź warsztat wulkanizacyjny.

Jeśli masz niewłaściwe opony – np. zimowe lub mocno zużyte – nie wyjeżdżaj w daleką trasę.

Zakup nowych opon nie musi być bardzo kosztowny – w sklepach motoryzacyjnych znajdziesz opony całoroczne i budżetowe. Przykładem mogą być sklepy motoryzacyjne Remi, sprzedające opony w Bolesławcu, Zgorzelcu, Lubaniu i Bogatyni.

Jeśli potrzebujesz dobrych części i opon do swojego samochodu – odwiedź sklepy motoryzacyjne Remi w Zgorzelcu, Bogatyni, Lubaniu i Bolesławcu

Remi to sieć hurtowni i sklepów motoryzacyjnych, należących do ogólnopolskiej sieci ProfiAuto. W stałej ofercie firmy znaleźć można ponad 300.000 części, dostarczanych przez 250 renomowanych producentów.

Remi oferuje części samochodowe w Bolesławcu, Zgorzelcu, Lubaniu i Bogatyni, w atrakcyjnych cenach, dobrane precyzyjnie dzięki katalogom referencji (dobór części po numerze VIN). Jeśli potrzebujesz akcesoriów do samochodu, które umilą Ci wakacyjny wyjazd, części zamiennych, płynów eksploatacyjnych albo opon – odwiedź Remi, sklep motoryzacyjny w Zgorzelcu, Bogatyni, Lubaniu i Bolesławcu.