Jak dbać o akumulator samochodowy zimą?

akumulatory.jpg

Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy w zimowy poranek spieszysz się do pracy a Twój samochód nie chce odpalić? To niemal koszmar jak z horroru. Aby do tak nieprzyjemnej sytuacji nie dopuścić i uniknąć tego typu zaskoczeń w zimie, podpowiadamy jak prawidłowo dbać o akumulator.

Jak zadbać o akumulator?

Zapewne większość z nas w ogóle nie zwraca uwagi na akumulator do czasu, gdy ten odmówi nam posłuszeństwa a samochód nie ruszy. Niestety, wówczas może być już za późno na jakiekolwiek zabiegi konserwacyjne i kierowcy są zmuszeni zakupić nowe akumulatory. Aby zaoszczędzić sobie nerwów związanych z niespodziewaną awarią akumulatora w zimie, pamiętajmy aby:

Regularnie, profilaktycznie sprawdzać stan akumulatora – możemy o to poprosić podczas wizyty w warsztacie, na ogół nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Dbać o czystość akumulatora, zwłaszcza jego obudowy i biegunów, przecierając te elementy ściereczką antystatyczna. Warto również zwrócić uwagę, czy klemy nie są zaśniedziałe.

Sprawdzić, akumulator jest poprawnie zamontowany. Wstrząsy i drgania mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Należy również zweryfikować solidność połączenia elektrycznego, dokręcając klemy w razie potrzeby.

Unikać jazdy wyłącznie na krótkich odcinkach drogi. Nawet kierowcy, będący w posiadaniu najlepszych akumulatorów zakupionych w Lubaniu (albo innym naszym punkcie sprzedaży), muszą pamiętać, że aby miały one szansę naładowania się do pełna, musimy samochodem pokonywać dłuższe odległości.

Prostownik zawsze należy używać rozsądnie i z umiarem. Akumulator nie lubi ani częstego rozładowywania ani doładowywania a tym bardzie przeładowywania.

Kiedy wymienić akumulator na nowy?

Wśród kierowców zauważamy różnorodne podejście do tematu wymiany akumulatorów w Zgorzelcu. Są tacy, którzy niezależnie od sprawności akumulatora, po upływie zalecanych 4-5 lat odwiedzają nasz sklep motoryzacyjny i dokonują zakupu nowej baterii. Inni natomiast przyjeżdżają do nas dopiero w momencie, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Są też i tacy, którzy uważają, że będąc w posiadaniu akumulatora wysokiej jakości i stosując się zasad poprawnej jego eksploatacji, wydłużą jego żywotność nawet i dwukrotnie. Jest to błędne myślenie, gdyż po upływie 5 lat, większość baterii ładuje się już tylko do 50% swojej pojemności a tym samym nie osiąga parametrów zbliżonych do pierwotnych.

Jakie są oznaki zużytego akumulatora?

Aby auto mogło odpalić, zwłaszcza przy temperaturze powietrza poniżej 0⁰C, niezbędny jest sprawny akumulator. Jeśli jego sprawność zaczyna spadać, pojawiają się pierwsze problemy z uruchomieniem silnika i to niezależnie od temperatury powietrza. Możemy wówczas zauważyć też wolniejsze niż zawsze obroty rozrusznika, świadczące o niewystarczającej ilości prądu rozruchowego. Ponadto światło z reflektorów przy wyłączonym silniku będzie słabsze. Może też wystąpić całkowity brak światła w kontrolkach na desce rozdzielczej.

Jak wybrać nowy akumulator?

Jeżeli jesteś właśnie w sytuacji, gdy musisz dokonać zakupu nowego akumulatora, nie martw się. Wybór wcale nie jest tak trudny, jak się wydaje. Podstawowa i najważniejsza zasada to trzymać się zaleceń producenta, podanych w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce w samochodzie. Zwróć uwagę na wymiary i kształt akumulatora, sposób jego montowania oraz na rozmieszczenie biegunów a także na pojemność i prąd rozruchowy. Chcąc dokonać zakupu akumulatora w dobrym sklepie motoryzacyjnym, zawsze otrzymasz fachową pomoc sprzedawców, a tym samym pewność właściwego wyboru.