Jak często trzeba wymieniać opony?

jak_czesto_trzeba_wymieniac_opony.jpg

Każdy kierowca chce mieć pewność, że użytkowane opony posłużą mu jak najdłużej. Jednak na pytanie, jak długo można jeździć na jednych oponach, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. W tym artykule dowiesz się, co wpływa na żywotność opon i jak często należy je wymieniać, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze. Czytaj dalej, aby uzyskać cenne wskazówki dotyczące dbałości o ogumienie.

Widoczne uszkodzenia i zużycie

Opony podlegają naturalnemu procesowi starzenia się wraz z upływem czasu, co powoduje utratę ich właściwości. Przyjmuje się, że żywotność opony wynosi zazwyczaj około 5 lat, a górną granicę stanowi 10 lat przy założeniu, że ogumienie było prawidłowo konserwowane i przechowywane. Jednak nawet zupełnie nowe opony, które były przechowywane w nieodpowiedni sposób, mogą okazać się niebezpieczne do użytku.

Nie zawsze jednak na pierwszy rzut oka widać, czy opona wymaga wymiany. Dlatego zalecane jest regularne kontrolowanie opon pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak przecięcia gumy, przetarcia czy przebicie. Czasem uszkodzenia mogą pojawić się wewnątrz opony (np. w postaci pęknięć nitek osnowy), podczas gdy z zewnątrz opona wygląda na nienaruszoną. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na jakiekolwiek wybrzuszenia, odkształcenia lub przebarwienia, które mogą być oznaką zużycia opony.

Najbardziej widocznym znakiem zużycia opony jest starcie bieżnika. Rowki w bieżniku odprowadzają wodę, śnieg i błoto z drogi, zapewniając właściwą przyczepność pojazdu. Naturalnym procesem jest ścieranie bieżnika w trakcie eksploatacji, więc nie ma powodów do niepokoju w przypadku normalnego zużycia. W nowych oponach głębokość bieżnika wynosi zwykle od 8 do 9 mm, a minimalna głębokość, przy której można bezpiecznie jeździć, wynosi 1,6 mm. Producenci opon zalecają wymianę opon zimowych przy starciu bieżnika do 4 mm i opon letnich przy 3 mm, ponieważ w tym momencie właściwa przyczepność może być utracona.

Co wpływa na zużycie opon samochodowych?

Określenie okresu trwałości opon jest trudne, ponieważ zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  • właściwości opon,
  • ich odporność na ścieranie,
  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza,
  • wyważenie kół,
  • rodzaj nawierzchni, na której poruszamy się (w mieście, na autostradzie, terenie górskim czy poza miastem),
  • dopasowanie opon do sezonu.

Styl jazdy i obciążenie samochodu również wpływają na stopień zużycia opon, szczególnie częste hamowanie i przyspieszanie.

Jednak nie tylko te czynniki mają wpływ na trwałość opon. Mniej oczywiste, ale równie istotne są ekstremalne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie, oraz ekspozycja na słońce lub częste opady. Niektóre z tych czynników nie są pod naszą kontrolą, ale pamiętajmy, że dbając o nasze opony, wykonując regularne kontrole i konserwację, możemy wydłużyć ich okres eksploatacji.

Zalecenia producenta opon

Granica bezpieczeństwa eksploatacji opon jest określona przez przepisy i wynosi 1,6 mm wysokości bieżnika. Jednak producenci ogumienia zalecają utrzymywanie wyższych wartości, dzięki temu zapewniamy prawidłową przyczepność w trudnych warunkach pogodowych oraz optymalne działanie bieżnika. W przypadku opon letnich minimalna wartość bezpieczeństwa to 3 mm, a w przypadku zimowych jest to 4 mm.

Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że minimalna wartość bezpieczeństwa określona przez producentów gwarantuje jedynie podstawowe bezpieczeństwo, a bieżnik zużyty w dużej mierze ogranicza trakcję i znacznie wydłuża drogę hamowania. Według badań przeprowadzonych przez producentów ogumienia, opony z 4 mm klockami potrzebują dwukrotnie dłuższego dystansu hamowania niż te z 9 mm bieżnikiem. W przypadku nagłej sytuacji na drodze taka różnica może zadecydować o uniknięciu wypadku. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu opon i wymiana ich, gdy bieżnik jest już znacznie zużyty.

Sprawdzony sklep z oponami samochodowymi

Szukasz nowych opon do swojego pojazdu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nasz sklep motoryzacyjny w Lubaniu oferuje szeroki wybór marek i modeli, które spełnią Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz opon letnich, zimowych czy całorocznych, nasi eksperci służą pomocą w doborze odpowiedniego produktu. Skorzystaj z naszej oferty i ciesz się bezpieczną jazdą.

Z naszej oferty chętnie też korzystają osoby szukające kompletu opon w Bolesławcu. Jeśli interesuje Cię ta usługa, również zapraszamy do kontaktu.