Co znaczą oznaczenia części samochodowych?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, pewnego dnia staniesz przed koniecznością zakupu części do swojego auta. Części samochodowe, sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, mają specjalne oznaczenia. Co oznaczają te oznaczenia i czy powinno się je brać pod uwagę przy kupowaniu części do pojazdu?

Samochód zużywa się w trakcie eksploatacji. Wiele części wymaga regularnych wymian, zgodnych z planem serwisowania. Można tu zaliczyć filtry, części układu hamulcowego, świece zapłonowe i żarowe, źródła światła, napęd rozrządu, pasek wieloklinowy i wiele innych.

Do tego dochodzi konieczność wymiany części, które ulegają zużyciu lub

uszkodzeniu, a producent auta nie można dokładnie określić interwału ich wymiany . Na przykład wtryskiwaczy, sprzęgła, dwumasowego koła zamachowego, turbosprężarki, piast kół, cewek zapłonowych i innych. Kierowca powinien znać oznaczenia części zamiennych, albowiem dzięki temu może dokonać właściwego wyboru, który będzie miał wpływ na ich trwałość.

Rodzaje oznaczeń części samochodowych

Oznaczenia na częściach samochodowych są nadawane na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczenia są standardowe, zgodnie z pakietem przepisów, znanych jako GVO.

Spójrzmy na rodzaje oznaczeń:

- O lub OE – części oryginalne, takie same jak stosowane przy produkcji samochodu. Znajduje się na nich logo producenta samochodu. Są najczęściej dostępne w sklepach motoryzacyjnych, zlokalizowanych przy salonach samochodowych. Stosuje się je także w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

- Q, OEM i OES – oznaczenia części oryginalnych, dostarczanych do produkcji auta na pierwszy montaż. Od części OE i OEM odróżnia je to, że mają logo producenta części, a nie samochodu.

- P lub PJ – zamienniki, części o podobnej jakości, jak części Q, OEM i OES, ale nie dostarczane na pierwszy montaż auta. Sygnowane logo producenta części.

- Z lub ZJ – zamienniki, sygnowane logo producenta albo dystrybutora części. Mogą, ale nie muszą spełniać standardów jakościowych.

- Części bez oznaczeń – najczęściej także bez nazwy producenta. Podzespoły produkowane przez nieznane firmy, często sprowadzane z Dalekiego Wschodu. To części mogące sprawiać problemy przy montażu i podczas użytkowania, o niskiej trwałości.

Jakie części wybrać podczas serwisowania auta i podczas napraw auta?

Co jest najbardziej opłacalne? Zakup części Q, OEM i OES, czyli podzespołów oryginalnych, produkowanych przez cenionych producentów. Takie części zapewniają idealne dopasowanie i łatwość montażu, bez obaw, że coś nie będzie pasować. Do tego są to części charakteryzujące się bardzo wysoką trwałością.

W tym przypadku najbardziej opłaca się zakup sprzęgieł, dwumasowych kół zamachowych, czujników, pomp, zestawów rozrządu i innych ważnych podzespołów.

Można również kupić zamienniki z oznaczeniem Z albo ZJ. Charakteryzują się one nieco niższą jakością, niż części Q, OEM i OES, ale za to mają jeszcze niższą cenę.

W tym przypadku warto kupować takie części, jak świece zapłonowe, filtry, źródła światła, elementy eksploatacyjne zawieszenia i układu hamulcowego.

Zdecydowanie nie warto decydować się na najtańsze zamienniki. Dlaczego? Tego typu części są produktami niskiej jakości, wykonanymi z najgorszych materiałów. Stąd między innymi bierze się ich niska cena.

Warto także pamiętać o tym, że najtańsze zamienniki mogą mieć nieodpowiednie wymiary. Przez to ich montaż w wielu sytuacjach sprawia ogromne problemy (np. w przypadku filtrów kabinowych, które trzeba docinać), albo jest niemożliwy.

Szeroki wybór części do samochodów w sklepie i hurtowni Remi24.eu

Remi24.eu to ceniona hurtownia motoryzacyjna w Bolesławcu, a także sieć sklepów, dzięki którym kupisz części samochodowe w Bolesławcu i auto części w Zgorzelcu.

Nasza firma należy do znanej sieci ProfiAuto. Dzięki temu możemy oferować najlepsze części, opony i akcesoria, produkowane przez najlepszych producentów w branży motoryzacyjnej. Do tego wszystkiego, dzięki dostępowi do katalogów referencji, idealnie dobieramy części do każdego auta, na przykład wykorzystując do tego numer VIN.

W naszych sklepach znajdziesz części oryginalne i dobre zamienniki. Doradzimy i dobierzemy!